Current Bishops – B

The Right Rev. Kenneth J. Babauta

Bishop, Holy Transfiguration
1035 Indiana St
Vallejo, CA 94590
Phone Number: (707)745-4074
Email Address: [email protected]

Current Public Ministry:

  • Pastor, St Victors Old Catholic Church

Faith of Origin: Roman Catholic
Occupation: Retired

Education:

  • BS Occ Ed
  • BA Liberal Arts
  • DD
  • AA Human Services

Ordinations:

  • Deacon, 29 June 1989, by Archbishop Bernard Dawe
  • Presbyter/Priest, 12 September 1990, by Archbishop Bernard Dawe
  • Bishop, 20 May 2000, by Ab Bernard Dawe, Ab Donald Gabriel, Ab Donald Weeks, Ab Thaddeus Stamford, Ab Daniel Sweeney, B Jerome Bell

Last Updated: 20 October 2014

The Right Rev. Benedict-Johns

Presiding Bishop, The Archdiocese of St. Michael
P.O. Box 54
Highlandville MO, 65669
Email: [email protected]

Ordinations:

  • Deacon, 2 March 2008, by Bp. Brian Brown and Bp Francis Sahuque
  • Priest, 5 April 2008, by Bp. Brian Brown, presiding with Bp Francis Sahuque & other Bps attending
  • Bishop, 21 April 2010, by Bp. Francis Sahuque presiding with other Bps attending.

Last Updated: 7 September 2014

The Most Rev. M. Elaine André Bessette

Presiding Bishop, Order of Magdal-Eder
PO Box 110883
Tacoma, Washington 98411-0883
Email Address: [email protected]

Personal Information:

Faith of Origin: Catholic
Entered Autocephalous Movement: 2001

Current Public Ministry:

Ordinations:

  • Deacon, 20 June 2003, by Bp. Sharon Hart
  • Presbyter/Priest, 20 March 2004, by Bp. Sharon Hart
  • Archpriest, 23 January 2005, by Bp. Martha Shultz
  • Bishop, 17 September 2005, by Bp. Martha Shultz and Bp. Dale Shultz.

Last Updated: 28 February 2006

The Most Rev. Bishop David M. Biery, S.M.

Patriarch, Western Rite Orthodox Catholic Church
5663 Damson Dr.
Burlington KY 41005
Phone Number: 859-638-2635
Email Address: [email protected]

Personal Information:

Born: 23 April 1980
Faith of Origin: Roman Catholic
Entered Autocephalous Movement: 2002

Current Public Ministry:

  • International Catholic Association of Exorcists – Chief Exorcist

Education:

  • Th.D 2009 from ?
  • M.Th. 2011 from ?
  • D.D. 2012 from ?

Ordinations:

  • Deacon, 4 February 2011, by Bp. Isaac Kramer
  • Presbyter/Priest, 4 February 2011, by Bp. Isaac Kramer
  • Bishop, 14 April 2012, by Bp. Isaac Kramer.
  • Patriarchal Enthronement, 17 November 2013, by Bp. Frank Vandeventer

Last Updated: 21 November 2013

The Most Rev. Mel Howard Borham, OSH DD

Convening Bishop, Christ Catholic Church
56 Creek St. #310
Wrentham, MA 02093
Phone Number: (508) 384-0004
Email Address: [email protected]

Personal Information:
Born: 19 December 1955
Faith of Origin: Roman Catholic
Entered Autocephalous Movement: 1992
Current Public Ministry:

  • Ministry to the deaf and aged.

Education:

  • Mt. St. Francis Seminary (Franciscan) incomplete
  • Read for orders 3 year program mDiv (hon)
  • Ohio University, Assoc.business.

Ordinations:

  • Deacon, 10 June 1995 by Bp. Carl Purvenas-Smith
  • Presbyter/Priest, 21 February 1996 by Bp. Carl Purvenas-Smith
  • Bishop, 9 June 2007 by Abp. David F. Milne DD (Canada)

Last Updated: 4 September 2014

The Most Rev. Jerry G. Brohl, COSF

Bishop, Blessed John XXIII Community
3352 19th Street
Wyandotte, MI 48192-6026
Phone: (734) 486-3041
Email: [email protected]

Personal Information:
Born: 26 April 1943
Secular Employment: EMS instructor, Entrepreneur

Education:

  • Certified Catechist and Director of Religious Education, Archdiocese of Detroit, MI, 1970s, 20+ yrs. experience
  • Completed permanent diaconate training, Archdiocese of Detroit, MI but was not ordained, 1971
  • STL from Sanctus Theological Institute – Mesa, AZ, 2002
  • Associate of General Studies from Wayne County Community College District – Detroit, MI, 2003

Current Public Ministry:

  • Pastor, Blessed John XXIII Community, Wyandotte, MI
  • In His Name food pantry, soup kitchen, and clothes closet

Ordinations:

  • Deacon, 26 June 2002, by Bps. Robert Bowman, Sharon Hart, Kimo Keawe, Wm Wettingfeld, and Mark Newman
  • Presbyter/Priest, 14 June 2003, by Bp. Robert M. Bowman.
  • Bishop, 9 March 2013, by Bps. Richard Kalbfleisch and Dayton Gnau.

Updated: 4 September 2014

The Right Reverend Brian Ernest Brown, OSH

Abbot-Bishop, Order of the Shepherd’s Heart
P.O. Box 493
Eureka Springs, AR 72632
Phone Number: (417) 501-6924
Email Address: [email protected]

Personal Information

Born: 18 June 1969
Faith of Origin: Episcopal Church of the United States of America
Entered Autocephalous Movement: 1997
Occupation: Full time ministry

Current Public Ministry:

Ordinations:

  • Minor Orders, 2000, by Bp. Dwain Edward Houser.
  • Deacon, 16 October 2004, by Bp. Lawrence Michael Cameron.
  • Presbyter/Priest, 27 May 2005, by Abp. Robert M. Bowman.
  • Bishop, 9 September 2007, by Abp. Karl Hugo Prüter.

Last Updated: 4 September 2014

The Most Reverend William (Eusebius) Brown, PhD.

Metropolitan Archbishop of Archdiocese of Eusebius of Caesare of the CEEC
1663 Autumn Avenue
Memphis, TN 38112
Phone Number: 901-463-9048
Email Address: [email protected]

Personal Information

Born: 11 October 1962
Faith of Origin: Anglican Convergence
Entered Autocephalous Movement: 2003
Occupation: Medical and Dental Provider Consultant

Current Public Ministry:

Education:

  • Associates Ministry Degree, Liberty Bible College
  • BA Ministry Degree, Spirit of Truth Bible Institute
  • MS Theology Degree, Spirit of Truth Bible Institute
  • Doctorate in Pastoral Counseling, Spirit of Truth Bible Institute
  • Ph.D. in Christian Education, Faith Bible College and Seminary

Ordinations:

  • Deacon, 1977, by Rev Arthur Pugh.
  • Presbyter/Priest, 1980, by Rev Richard Sampson.
  • Bishop, 1999, by Bishop David T.P. Perrin and Bishop Don Mears.
  • Archbishop, 2004, by Abp David Billings, plus 4 other Abp(s)

Last Updated: 30 April 2012

The Most Reverend Anthony JM Burns ThD DD PhD

Patriarch of Evangelical Marian Catholic Church Inc
Po Box 10317
Brooksville, FL 34603
Phone Number:
Email Address: [email protected]

Personal Information

Born: 30 June 1966
Faith of Origin:
Occupation:

Current Public Ministry:

Education:

  • PhD
  • Th.D.
  • DD

Ordinations:

  • Deacon, 17 August 1996, by Bp. James J Mannion DD.
  • Presbyter/Priest, 24 January 2004, by Bp. Michael E. Holliday.
  • Bishop, 8 May 2004, by Bps. Kirk Paul Mason, Robert H Martin, Irl A. Gladfelter, Tan Binh Phan Nguyen and Raymond W. Copp.

Last Updated: 25 May 2013

m4s0n501